امام علی عليه ‏السلام :

جودُ الوُلاةِ بِفَيءِ المُسلِمينَ جَورٌ وخَترٌِ؛ بخشش كارگزاران از اموال مسلمانان، ظلم و خيانت است.

گفتمان انقلاب اسلامی ، حضرت امام (ره) ومقام معظم رهبری6

بسمه تعالی

گفتمان انقلاب اسلامی ، حضرت امام خمینی (ره) ومقام معظم رهبری:

مدیریت راهبردی و اقتدار منطقه ای:

کمتر کشوری پیدا می شود که ابعاد فرامرزی نداشته باشد چرا که مرز یک قرارداد و در برخی مواقع یک مسئله تحمیلی است. گاه حیات یک کشور به بیرون از مرزها گره می خورد برخی اوقات کمک های مالی یک کشور به کشور دیگر اصلی ترین شریان اقتصادی آن کشور محسوب می شود.

نظام جمهوری اسلامی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی است که در ایران به بار نشست و ایران اسلامی محور انقلاب اسلامی قرار گرفت. انقلابی که برای آن پیامی فراتر از ایران درنظرگرفته شده است

مقام معظم رهبری در این رابطه می فرمایند:

با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، اعتزاز و افتخار و مباهات به اسلام، در مسلمانان زنده شد. اسلام، عزیز شد و مسلمان احساس کرد که اسلام مایه سربلندی اوست. این هم از برکات انقلاب اسلامی بود. اصلاً یکی از ابعاد این انقلاب و به قول معروف «عمق استراتژیک انقلاب ما» همین است و دشمنان، همین را می‌خواهند از ما بگیرند. مثل این است که انسان خیمه‌ای داشته باشد و دهها ریسمان در دهها سرزمین، با میخهای بلند آن را کوبیده باشند. این خیمه به گونه‌ای استوار و پابرجا می‌مانَد که هیچ توفانی نمی‌تواند آن را تکان دهد.

 

 

عمق راهبردی، ریسمان های کوبیده شده ی خیمه جمهوری اسلامی است. عمق راهبردی هم ریشه در برخی از ویژگی های ایران دارد. زبان، اسلام، مذهب شیعه، استکبارستیزی و… همه نمونه ای از زمینه ها برای عمق راهبردی محسوب می گردد. کارکرد این زمینه ها، پیوند قلوب مردم با جمهوری اسلامی است که نتایج سیاسی، اقتصادی، امنیتی، نظامی و فرهنگی پیدا می کند.

از این رو امام خامنه ای عزیز می فرمایند:

استکبار می‌داندکه امروز دربسیاری ازکشورهای اسلامی، دلهای مردم باجمهوری اسلامی است؛ می‌داندکه عمق سیاسی و استراتژیک نظام جمهوری اسلامی، درداخل کشورهای اسلامی است؛ ازشمال آفریقا تاشرق آسیا.

این پیوند قلبی مبتنی بر زمینه های خاص و آرمان های انقلاب اسلامی تعمیق می یابد. نگاه وحدت محور به امت اسلامی، حمایت از مستضعفین و مظلومین از جمله این آرمان ها می باشد.

صدور انقلاب اسلامی به معنی گسترش پیام جهان شمول انقلاب اسلامی که از ابتدای انقلاب مطرح بود. نگاه کاربردی و اجرایی به وحدت اسلامی مبتنی بر حل مسائل جهان اسلام مانند قضیه فلسطین. حمایت از مظلوم ، مبارزه با ظالم و مستکبر،گروه های آزادیبخش و دولت های مستقل همه و همه زمینه ساز این ویژگی شده است که امروز از آن به عنوان عمق راهبردی یاد می شود. عمق راهبردی یعنی افراد دلداده به پیام انقلاب اسلامی در کشورهای مختلف جهان که فعالیت آنها به صورت تکوینی بر بقای ایران تاثیرگذار است

انسانی که با استکبار در هرجای دنیا مبارزه کند در راستای قدرت ایران گام برداشته است. هرکس و هر گروهی اسرائیل را تهدید کند ایران را امن کرده است هر کس برای استقلال خود و احقاق حقوق خود مبارزه کند در جبهه کلی، ایران را تقویت کرده است. از این رو ایران اگرچه نه برای خود بلکه بنا بر اخلاق اسلامی حامی این گروه ها می باشد و همین کمک ها زمینه را برای شکست سناریو ها و طرح های دشمنان فراهم می کند. حمایت ایران از مردم عراق در نهایت منجر به روی کارآمدن دولتی دوست با ایران در عراقی شد که بزرگترین دشمن منطقه ای آن یعنی صدام در آن کشور روی کار بود.

تعمیق راهبردی جمهوری اسلامی که باعث افزایش قابلیت ها،توانایی ها و دست بالای جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی شد. آمریکا در جریان اشغال عراق، درخواست مذاکره با ایران را داشت.

وجود عمق راهبردی ابعاد مختلفی دارد. پیوستگی دلها عملا مانع برای استراتژی ایران هراسی و جلوگیری از صدور پیام انقلاب اسلامی است. در عرصه های نظامی و امنیتی مثل حزب الله یا سوریه مانعی برای تحرک دشمن و عامل ایجاد ضعف برای دشمن محسوب می شود. در عرصه اقتصادی به معنی بی معنی شدن تحریم است. وقتی کشوری دارای عمق راهبردی باشد از ظرفیت های فرامرزی خود برای شکست تحریم استفاده می کند و این یعنی گشاده دستی در عرصه جهانی و مقابله هوشمند، فعال و قدتمند با دشمنان.

مقام معظم رهبری می فرمایند:

جمهوری اسلامی به برکت اسلام، از پشتوانه‌ی مردمیِ نیرومندی در مقیاس جهانی برخوردار گشت و این به نوبه‌ی خود، بر توانایی و آسیب‌ناپذیری جمهوری اسلامی – که همه‌ی سلطه‌های بزرگ جهانی، با آن سرناسازگاری دارند – افزوده است.

ملتهای مسلمان عمق استراتژیک نظام جمهوری اسلامی‌اند. چرا تبلیغات عجیب و غریب آمریکائی و انگلیسی سعی میکنند بین ملتهای مسلمان با ملت ایران جدائی بیندازند؟ چرا؟ با مسئله‌ی قومیت، با مسئله‌ی سنی، شیعه؟ چون میدانند آنها عمق راهبردی و عمق استراتژیک جمهوری اسلامی محسوب میشوند. تکیه‌گاه یک ملت به عمق استراتژیک اوست.

در مقابل این تفکر، گفتمان هایی وجود دارند که با بیان مسائل و مشکلات داخلی توجه به بیرون از مرزها را مذموم می شمارند. این تفکر مرزهای جغرافیایی ایران، محیط فعالیت و سیاست ورزی میداند و به امت اسلامی و یا ملی گرایانه به معنای توجه به ملیت های ایرانی خارجی از مرزها و یا همزبانان ندارد.

مصداق بارز این تفکر در شعار نه غزه نه لبنان در فتنه سال88 دیده شد. اما در عرصه سیاسی، بازیگری در نظام فعلی بین الملل و پذیرفتن همه ی ساختارها، رژیم ها، نهاد ها و قوانین آن را در برمی گیرد. ساختاری که در حال کلی ایران در شکل دادن به آن نقش موثر نداشته است و برآمده از خواست های قدرت های بزرگ به ویژه ایالات متحده آمریکا می باشد ساختاری که در حالت کلی پذیرای نقش آفرینی کشوری چون جمهوری اسلامی ایران نیست.

اعمال تحریم علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل بیانگر همین تبعیض و ناعادلانه بودن ساختار نظام بین الملل است. اما تعامل با قدرت های بزرگ و حرکت در چارچوب از پیش ساخته بین الملل یکی از ایده های گفتمان مقابل است.

حمایت از مستعضعفین و مظلومین، حفظ استقلال سیاسی و به چالش کشیدن یکجانبه گرایی در عرصه بین الملل، تغییر بنیادین نظام بین الملل، نظم جهانی مشارکتی و عادلانه در این گفتمان همه تندروی و آرمانگرایی تصور می شود.

تعامل با قدرت های بزرگ از اولویت برخوردار است و زمینه برای تحرک در عرصه بین الملل تلقی می گردد. عمق راهبردی برای ایران در نگاه حاکم بر نظام بین المل قابل قبول نیست چرا که اختلال در برنامه آن ها فراهم می کند و موجب قدرت ایران می شودو تعبیر ریسمان های خیمه به همین دلیل استفاده می شود.

تمرکز در چارچوب مرزهای امروز ایران بیشتر اقتصاد محور مطرح می گردد. یعنی درآمدهای کشور در داخل مرزها هزینه شود اما این منطق اقتصاد در عرصه نظر و عمل با چالش روبرواست. درآمدهای کشور متعلق به کجاست؟ اگر منطق این مرز جغرافیا باشد ناچار باید بپذیریم که درآمد هر معدن و چاه نفت و … فقط متعلق به مردم همان خطه است.

اینکه مرز برای حاکمیت ما محدودیت ایجاد می کند یک امر واقع و درست است و ما نسبت به حوزه ی مسولیت خود مسئول هستیم اما مرزها جدا کننده انسانیت نیست. حتی ملی گرایی نیز نمی تواند خواستار محدودیت خارجی کشور شود چرا که قوم ها و آنهایی که نژاد ایرانی دارند فراتر از مرزها زندگی می کند و اگر دینی برخورد کنیم همه ی انسان ها به خصوص مسلمانان پاره تن می باشند. در هر صورت ایده ی خاصی نه به صورت ملی گرایی و یا امت گرایی نمی تواند زمینه فکری برای نه غزه نه لبنان فراهم کند

در عرصه عمل نیز عمق راهبردی هر کشور مستعد برای روابط اقتصادی است و از سوی دیگر ریسمان برای خیمه ی اتصاد نیز محسوب می گردد. این مسئله در دوران تحریم به شدت خود را نشان می دهد.

موضوع داعش برای بسیاری دلیل برای فعالیت های فرامرزی جمهوری اسلامی فراهم نمود. افرادی که نه به خاطر اینکه شما جمهوری اسلامی هستید بلکه به خاطر ذات هر فرد یعنی اعتقاد و مذهب مرگ شما را آرزو می کند. اگر اتحاد های فرامنطقه ای ایران یعنی ارتباط با دولت و مردم عراق، سوریه و حزب الله لبنان نبود، همه ی این کشورها به آتش جنگ نابود شده و نه منطقه که جهان تهدید می شد. اما سرمایه گذاری های جمهوری اسلامی باعث شد تا ایران امن بماند و کشورهای قربانی نیز بتوانند مقاومت کنند.

تحرکات داعش و حمله داعش به عراق و کمک ایران به دولت عراق و اقلیم کردستان نه تنها مورد اقبال عمومی قرار گرفت بلکه فردی همچون محمود دولت آبادی که در چارچوب حامیان نظام قرار نمی گیرد می گوید: هم قاسم سلیمانی می خواهیم هم جواد ظریف. قاسم سلیمانی که مظهر فعالیت های ضد تروریستی، امنیتی و منطقه ای ایران محسوب می گردد.

از سوی دیگر رژیم صهیونیستی با وجود حزب الله و شکست از حزب الله لبنان عملا مجبور است دکترین نظامی خود را با خطر قریب یعنی حزب الله تنظیم کند و با آن همواردی کند.

جمع بندی:

گفتمان انقلاب اسلامی به مرزهای قراردادی ایران منحصر نمی شود و عملا پیام جهانشمول دارد چرا که از اسلام گرفته شده است. برخی زمینه ها همچون اسلام، شیعه، زبان، روحیه ی استکبارستیزی زمینه را برای انتقال پیام انقلاب اسلامی فراهم می کند و از سوی دیگر به بار نشست و اجرایی شدن آرمان های انقلاب اسلامی در ایران نیز موجب نشر آن خواهد شد.

عمق راهبردی یعنی وجود پیوندهای قلبی ایران و مردمان فراسرزمین خود به نحوی که به افق مشترک در اهداف و آرمان ها برسند به نحوی که بقای طرفین به یکدیگر گره بخورد.

عمق راهبردی برای ایران همچون ریسمان های خیمه می شود که خیمه را مستحکم نگاه داشته است. این سخن در عرصه های مختلف ابعاد مختلفی دارد. در عرصه نظامی و امنیتی نشان داده است که قدرت ایران در مرزهای آن خلاصه نمی شود و یک بلوک مقابل آمریکا، اسرائیل و متحدین رسمی و غیررسمی آن وجود دارد. در عرصه سیاسی نظم آمریکایی به چالش کشیده شده است. در عرصه اقتصادی اجازه محاصره ی سیصدو شصت درجه ایران را به دشمنان با استفاده از حربه ی تحریم نمی دهد و در عرصه فرهنگی ارزش های اسلام انقلابی در سطح جهان و به خصوص منطقه غرب آسیا پراکنده شده است.

در مقابل تفکر نه غزه نه لبنان با اعتقاد به محدود شدن به مرزهای جغرافیایی قراردادی ایران، از هرگونه فعالیت موثر برون مرزی اجتناب می کند. تفکری که زیربنای دنیاگرایانه دارد. کمک به هم نوع را خارج از مرزهای جغرافیایی نمی پذیرد.

 

www.hasanalinorouzi.ir

noroozi.qaz@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا